Bumerang - Yazarkafe

29 Nisan 2013 Pazartesi

PAZAR'IN GETİRDİKLERİ :)

Dün büyük oğlumun mezuniyet balosu vardı Isparta'da.Bu sene aksilik çıkmazda final sınavlarında geçerse Süleyman Demirel Üniversitesinden inşaat mühendisi olarak mezun olacak.Geçen hafta balo için aldığımız takım elbise ve gömlek kırışmadan Isparta'ya gitsin diye arabaya bindik ana oğul, düştük yola.Akşam o baloda, ben evde vakit geçirdik.Sabahta iki arkadaşıyla birlikte dört kişi Sparta Mangal Evi 'nde kahvaltı edip Eğirdir Gölü'ne gittik gezmeye.Manzara çok güzel, hava çok güzel, hele ördekler hepsinden güzeldi.
:: Bir DİP NOT ekleyip sizi fotoğraflarla baş başa bırakacağım ::
Kahvaltı yaptığımız mekan güzel ve temizdi.Fiyatları da Antalya'ya göre çok uygundu, tavsiye edebilirim.
23 Nisan 2013 Salı

23 NİSAN HEPİMİZE KUTLU OLSUN

Bir zamanlar ben de çocuktum ve bir kelebeğin kanadında yaşadım 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını.Bu kıyafetimin üzerinde pek çok kişinin el emeği ve göz nuru vardır.

12 Nisan 2013 Cuma

Antalya'nın Meşhur Şiş Köfte ve Piyaz Tarifi

Bu tarifi Blogcu.Com günlerimde paylaşmıştım.Lâkin orada unutulup gitmesine gönlüm razı olmadı.Tarif, Deniz Baykal'ın Antalya'ya her gelişinde uğradığı piyazcı Mustafa Yangözler'e ait. Artı olarak piyazın yanında servis ettikleri köftenin tarifi de var.
Fotoğraf istiyorsanız biraz beklemeniz veya bu adrese uğramanız gerekecek.
----------------------------------------
Aşağıdaki tarifi Hürriyet gazetesinin Akdeniz ilavesinden kesip saklamıştım.Ustasının ağzından verilen tarifin gazete kupürünün resmi alttadır.İnternette pek çok piyaz tarifi var ama asıl gerçek tarif bu olduğu için günlüğüme eklemek istedim.Piyazı sevenler ağız tadıyla yesin diye.Hürriyet gazetesine teşekkür ediyorum bu tarifi birinci elden yayınladığı için.

ŞİŞ KÖFTE:

Malzemeler:
1 kilo kuzu budu
250 gram kuzu döşü
1 yemek kaşığı tuz
1 tutam un

Yapılışı:
Kıyma ve döş, kasapta bir kez ve kalınca çektirilir.Yoğurma kabına konulan karışımın üzerine tuz, güzel kızarsın diye bir tutam da un serpilir.Çok fazla olmamak kaydıyla yoğrulur.Avuçla bir köfte büyüklüğünde koparılan karışım, ara sıra parmak uçları ılık suya batırılarak dikdörtgen şişe 7 ile 10 santim uzunluğunda sarılır.Köfte yoğrulduktan sonra hemen pişirilip tüketilir. Bekletilirse yumuşaklığını kaybeder.

PİYAZ:

Malzemeler: (6 kişilik)

Sos için:
3 yemek kaşığı haşlanmış kuru fasulye
1 kahve fincanı tahin
5-6 diş ezilmiş sarımsak
2 kahve fincanı zeytinyağ
1 adet limonun suyu
1 kahve fincanı sirke
2 çay bardağı su

Üst süslemesi için:
4 haşlanmış yumurta
3 domates
6 sivri biber
4 taze soğan
1/2 demet maydanoz
2 tatlı kaşığı kırmızı pulbiber
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:
Fasulyeler bir gece tuzlu suda bekletilir.Şişmiş fasulyeler, orta ateşte tuzlu bol suda yaklaşık 25 dakika, çatlayıp pişinceye kadar haşlanır.Haşlanmış fasulyelerden üç yemek kaşığı kadarı çukur bir kapta çatalla ezilir.Ezilmiş fasulyeye sos malzemesi katılır ve karıştırılır.Haşlanmış fasulyeler kayık veya yayvan servis tabağına konulup üzerine sos gezdirilip karıştırılır.Piyaza, kabukları soyulmuş ve küp küp doğranmış domatesler, dörde bölünmüş yumurtalar, ayıklanmış ve yıkanıp ince kıyılmış taze soğan, yeşil sivri biber ve maydanozlar, tuz, kırmızı pulbiber ve karabiber katıp kabaca karıştırılır.Servis yapılır.

Not:Piyazın ÇANDIR FASULYESİ ile daha güzel olduğu söylenir.Bu benim kendi çevremden duyup aktardığımdır.

8 Nisan 2013 Pazartesi

BU PAZAR GÜNÜNDEN PAYIMA DÜŞENLER

Bu Pazar yine eşimin arkasına takılıp, dere tepe düz gezip çektiğim fotoğraflardan.Seyrinize :)...YANDAKİ VE ALTTAKİ FOTOĞRAFLAR DA GEÇEN PAZAR GÜNÜNDEN...
2 Nisan 2013 Salı

Sanat Küçük Kalplere Dokunuyor


Sanat, tıp ve iş dünyası, kalp hastası çocuklar için el ele veriyor. Ünlü ressam Renée Niklan’ın 17 eseri, 10-14 Nisan tarihlerinde Ekavart Gallery’de sergileniyor. Ekavart Gallery nerede diyenlere, işte adres:  The Ritz-Carlton Hotel, Süzer Plaza, No: 15, Gümüşsuyu-İstanbul. Sergi, çarşamba-cuma günleri 11.00-18.30, cumartesi günü ise 12.00-18.30 saatleri arasında gezilebilir.

Bu serginin diğerlerinden farkı ne derseniz, salt bir resim sergisi olmanın ötesinde bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi niteliği taşıdığını söyleyebiliriz. Sergideki eserlerin satışından elde edilecek gelirin tamamı, gelişmekte olan ülkelerde doğuştan ya da sonradan kalp hastası olan çocukların tedavi edilmesi için kullanılacak. Tedavileri, bu işe gönül vermiş bir avuç tıp insanının kurduğu Herkes İçin Kalp Derneği (www.cptg.ch) gerçekleştirecek. Dernek, modern tıbbın sunduğu olanaklardan yararlanamayan bu çocukların İsviçre’de ya da kendi ülkelerinde ücretsiz tedavi olmalarını sağlıyor.

Ne yazık ki, gelişmekte olan ülkelerde her yıl yaklaşık 2 milyon çocuk kalp bozukluklarıyla doğuyor ve bu çocukların yarısı maddi kaynak veya sağlık sektöründeki insan kaynağı yetersizliği nedeniyle ilk iki yıl içinde yaşamını yitiriyor. Bu ülkelerde açık kalp ameliyatı olmayı bekleyen çocukların sayısı ise 8 milyonu buluyor.

Herkes İçin Kalp Derneği’nin kurucusu Ord. Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos. Kalangos, iki kez Nobel Tıp Ödülü’ne aday gösterilmiş bir kalp cerrahı. Bu alanda 14 ayrı teknik geliştirmiş. Son 100 yılın en iyi cerrahlarından biri olarak tanınıyor. Ayrıca, dünyanın en prestijli tıp ödüllerinden Fransız Tıp Akademisi Ödülü’ne sahip.

Sergi, Alvimedica’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Alvimedica Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, hayır amaçlı bu tür etkinliklere özel önem veriyor ve Herkes İçin Kalp Derneği’ni yürekten destekliyor.


Niklan’ın mutluluk, umut ve sevgi mesajları içeren eserlerinden oluşan  “Sanat Küçük Kalplere Dokunuyor” temalı sergisini mutlaka görün. Gidemem diyorsanız, sergiyi Türkiye’nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv’de de izleyebilirsiniz. Resimler, yüreğinizi ısıtacak…


Hem dernek hem de sergi hakkında şuradan bilgi alabilirsiniz: http://alvimedica.com/hearts-for-all/tr/


Bir bumads sosyal sorumluluk içeriğidir.

BEBEK & BEBEK

Dost, akraba, arkadaş...Bu aralar etrafımı yeni anne olanlar ve anne adayları sardı.
Eh benimde elimden örgü gelir her kadın gibi.Geçmişte örnek olsun diye ördüğüm bebek yeleklerini koydum önüme ve başladım örmeye.Artık hangisi kime nasip olur bilinmez ama :))